NRL ROUND 11 TEAM LISTS

Ex-Warriors lower-grade star Marata Niukore is set to make his NRL debut for Parramatta against his former club on Friday.

Penrith Panthers v Wests Tigers, Thursday 7.50pm at Panthers Stadium

Panthers: 1 Dallin Watene-Zelezniak, 2 Christian Crichton, 3 Tyrone Peachey, 4 Dean Whare, 5 Tyrone Phillips, 6 James Maloney (c), 7 Nathan Cleary, 8 Trent Merrin, 9 Sione Katoa, 10 Reagan Campbell-Gillard, 11 Corey Harawira-Naera, 12 Isaah Yeo, 13 James Fisher-Harris

Interchange: 14 Wayde Egan, 15 Jack Hetherington, 16 Viliame Kikau, 17 James Tamou

Reserves: 18 Jarome Luai, 19 Kaide Ellis, 20 Tyrone May, 21 Nick Lui-Toso

Wests Tigers: 1 Corey Thompson, 2 David Nofoaluma, 3 Esan Marsters, 4 Kevin Naiqama, 5 Malakai Watene-Zelezniak, 6 Benji Marshall, 7 Luke Brooks, 8 Russell Packer (c), 9 Elijah Taylor, 10 Ben Matulino, 11 Chris Lawrence, 12 Robbie Rochow, 13 Matthew Eisenhuth

Interchange: 14 Alex Twal, 15 Jacob Liddle, 16 Michael Chee-Kam, 17 Sauaso Sue

Reserves: 18 Tim Grant, 19 Chris McQueen, 20 Josh Aloiai, 21 Tyson Gamble

 

Parramatta Eels v New Zealand Warriors, Friday 6pm at ANZ Stadium 

Eels: 1 Clint Gutherson (c), 2 Bevan French, 3 Michael Jennings, 4 Brad Takairangi, 5 George Jennings, 6 Corey Norman, 7 Mitchell Moses, 8 Daniel Alvaro, 9 Cameron King, 10 Peni Terepo, 11 Beau Scott (c), 12 Tepai Moeroa, 13 Manu Ma’u

Interchange: 14 Will Smith, 15 Suaia Matagi, 16 David Gower, 17 Marata Niukore

Reserves: 18 Josh Hoffman, 19 Siosaia Vave, 20 Jaeman Salmon, 21 Raymond Stone

Warriors: 1 Roger Tuivasa-Sheck (c), 2 David Fusitu’a, 3 Peta Hiku, 4 Solomone Kata, 5 Ken Maumalo, 6 Blake Green, 7 Mason Lino, 8 Bunty Afoa, 9 Issac Luke, 10 Agnatius Paasi, 16 Isaiah Papali’i, 12 Tohu Harris, 13 Adam Blair

Interchange: 14 Jazz Tevaga, 15 Chris Satae, 16 James Gavet, 17 Simon Mannering,

Reserves: 18 Gerard Beale, 19 Karl Lawton, 20 Albert Vete, 21 Anthony Gelling

 

Brisbane Broncos v Sydney Roosters, Friday 7.55pm at Suncorp Stadium

Broncos: 1 Darius Boyd (c), 2 Corey Oates, 3 James Roberts, 4 Tom Opacic, 5 Jamayne Isaako, 6 Anthony Milford, 7 Kodi Nikorima, 8 Matthew Lodge, 9 Andrew McCullough, 10 Sam Thaiday, 11 Tevita Pangai jnr, 12 Jaydn Su’A, 13 Joe Ofahengaue

Interchange: 14 Sam Tagataese, 15 Gehamat Shibasaki, 16 Korbin Sims, 17 Patrick Mago

Reserves: 18 Kontoni Staggs, 19 Todd Murphy, 20 George Fai, 21 David Fifita

Roosters: 1 James Tedesco, 2 Joseph Manu, 3 Latrell Mitchell, 4 Mitchell Aubusson, 5 Blake Ferguson, 6 Luke Keary, 7 Cooper Cronk, 8 Siosiua Taukeiaho, 9 Jake Friend (c), 10 Dylan Napa, 11 Boyd Cordner (c), 12 Ryan Matterson, 13 Isaac Liu

Interchange: 14 Jared Waerea-Hargreaves, 15 Zane Tetevano, 16 Kurt Baptiste, 17 Victory Radley

Reserves: 18 Nat Butcher, 19 Sitili Tupouniua, 20 Lindsay Collins, 21 Mitchell Cornish

 

Gold Coast Titans v Newcastle Knights, Saturday 3pm at Cbus Super Stadium

Titans: 1 Michael Gordon, 2 Anthony Don, 3 Dale Copley, 4 Brenko Lee, 5 Phillip Sami, 6 AJ Brimson, 7 Ashley Taylor, 8 Jarrod Wallace, 9 Nathan Peats, 10 Ryan James (c), 11 Kevin Proctor, 12 Keegan Hipgrave, 13 Jai Arrow

Interchange: 14 Mitch Rein, 15 Max King, 16 Jack Stockwell, 17 Moeaki Fotuaika

Reserves: 18 Bryce Cartwright, 19 Konrad Hurrell, 20 Kane Elgey, 21 Morgan Boyle

Knights: 1 Kalyn Ponga, 2 Ken Sio, 3 Sione Mata’utia, 4 Nathan Ross, 5 Shaun Kenny-Dowall, 6 Connor Watson, 7 Brock Lamb, 8 Herman Ese’ese, 9 Slade Griffin, 10 Josh King, 11 Lachlan Fitzgibbon, 12 Mitchell Barnett, 13 Aidan Guerra (c)

Interchange: 14 Danny Levi, 15 Chris Heighington, 16 Jacob Saifiti, 17 Daniel Saifiti

Reserves: 18 Jamie Buhrer (c), 19 Jacob Lillyman, 20 Jack Cogger, 21 Cory Denniss

 

North Queensland Cowboys v South Sydney Rabbitohs, Saturday 5.30pm at 1300SMILES Stadium

Cowboys: 1 Lachlan Coote, 2 Kyle Feldt, 3 Justin O’Neill, 4 Ben Hampton, 5 Antonio Winterstein, 6 Michael Morgan, 7 Johnathan Thurston (c), 8 Matthew Scott (c), 9 Jake Granville, 10 Scott Bolton, 11 Gavin Cooper, 12 Coen Hess, 13 Jason Taumalolo

Interchange: 14 Te Maire Martin, 15 Shaun Fensom, 16 Corey Jensen, 17 Ethan Lowe

Reserves: 18 Francis Molo, 19 Jake Clifford, 20 Javid Bowen, 21 Enari Tuala

Rabbitohs: 1 Alex Johnston, 2 Campbell Graham, 3 Greg Inglis (c), 4 Dane Gagai, 5 Hymel Hunt, 6 Cody Walker, 7 Adam Reynolds, 8 Thomas Burgess, 9 Damien Cook, 10 George Burgess, 11 John Sutton, 12 Angus Crichton, 13 Sam Burgess

Interchange: 14 Cameron Murray, 15 Adam Doueihi, 16 Jason Clark, 17 Tevita Tatola

Reserves: 18 Robbie Farah, 19 Mark Nicholls, 20 Braidon Burns, 21 Kyle Turner

 

Melbourne Storm v Manly Warringah Sea Eagles, Saturday 7.30pm at AAMI Park

Storm: 1 Billy Slater (c), 2 Suliasi Vunivalu, 3 Will Chambers, 4 Curtis Scott, 5 Josh Addo-Carr, 6 Cameron Munster, 7 Ryley Jacks, 8 Christian Welch, 9 Brandon Smith, 10 Nelson Asofa-Solomona, 11 Felise Kaufusi, 12 Ryan Hoffman, 13 Dale Finucane

Interchange: 14 Tim Glasby, 15 Kenny Bromwich, 16 Joe Stimson, 17 Jahrome Hughes

Reserves: 18 Patrick Kaufusi, 19 Brodie Croft, 20 Harry Grant, 21 Justin Olam

Sea Eagles: 1 Tom Trbojevic, 2 Matthew Wright, 3 Moses Suli, 4 Brian Kelly, 5 Akuila Uate, 6 Dylan Walker, 7 Daly Cherry-Evans (c), 8 Addin Fonua-Blake, 9 Apisai Koroisau, 10 Martin Taupau, 11 Joel Thompson, 12 Shaun Lane, 13 Jake Trbojevic

Interchange: 14 Trent Hodkinson, 15 Frank Winterstein, 16 Lloyd Perrett, 17 Toafofoa Sipley

Reserves: 18 Tom Wright, 19 Lewis Brown, 20 Jorge Taufua, 21 Tevita Funa

 

St George Illawarra Dragons v Canberra Raiders, Sunday 2pm at Glen Willow, Mudgee

Dragons: 1 Matt Dufty, 2 Nene Macdonald, 3 Euan Aitken, 4 Tim Lafai, 5 Jason Nightingale, 6 Gareth Widdop (c), 7 Ben Hunt, 8 James Graham, 9 Cameron McInnes, 10 Paul Vaughan, 11 Tyson Frizell, 12 Tariq Sims, 13 Jack De Belin

Interchange: 14 Jeremy Latimore, 15 Kurt Mann, 16 Leeson Ah Mau, 17 Blake Lawrie

Reserves: 18 Reece Robson, 19 Zachary Lomax, 20 Mitchell Allgood, 21 Hame Sele

Raiders: 1 Jack Wighton, 2 Nick Cotric, 3 Jarrod Croker (c), 4 Joseph Leilua, 5 Jordan Rapana, 6 Blake Austin, 7 Aidan Sezer, 8 Iosia Soliola, 9 Siliva Havili, 10 Shannon Boyd, 11 Joseph Tapine, 12 Elliott Whitehead, 13 Josh Papalii

Interchange: 14 Ata Hingano, 15 Luke Bateman, 16 Charlie Gubb, 17 Dunamis Lui

Reserves: 18 Liam Knight, 19 Michael Oldfield, 20 Sam Williams, 21 Craig Garvey

 

Cronulla Sharks v Canterbury Bulldogs, Sunday 4.10pm at Southern Cross Group Stadium

Sharks: 1 Valentine Holmes, 2 Sosaia Feki, 3 Jesse Ramien, 4 Ricky Leutele, 5 Edrick Lee, 6 Matt Moylan, 7 Chad Townsend, 8 Andrew Fifita, 9 Jayden Brailey, 10 Matt Prior, 11 Kurt Capewell, 11 Jayson Bukuya, 13 Paul Gallen (c)

Interchange: 14 Joseph Paulo, 15 James Segeyaro, 16 Ava Seumanufagai, 17 Jack Williams

Reserves: 18 Kurt Dillon, 19 Braden Uele, 20 Luke Lewis, 21 Josh Dugan

Bulldogs: 1 Moses Mbye, 2 Brett Morris, 3 Josh Morris, 4 Will Hopoate, 5 Marcelo Montoya, 6 Matt Frawley, 7 Kieran Foran, 8 Aaron Woods, 9 Jeremy Marshall-King, 10 David Klemmer, 11 Josh Jackson (c), 12 Raymond Faitala-Mariner, 13 Rhyse Martin

Interchange: 14 Adam Elliott, 15 Clay Priest, 16 Renouf Toomaga, 17 Kerrod Holland

Reserves: 19 Greg Eastwood, 20 John Olive, 21 Asipeli Fine, 23 Michael Lichaa

Facebook Comments


Categories: News, NRL NEWS

Tags: , , , ,

Leave a Reply

%d bloggers like this: