NRL ROUND 9 TEAM LISTS

Brisbane Broncos v Canterbury-Bankstown Bulldogs, 7.50pm Thursday at Suncorp Stadium

Broncos: 1 Darius Boyd (c), 2 Corey Oates, 3 James Roberts, 4 Tom Opacic, 5 Jamayne Isaako, 6 Anthony Milford, 7 Jack Bird, 8 Matthew Lodge, 9 Andrew McCullough, 10 Sam Thaiday, 11 Alex Glenn, 12 Jaydn Su’A, 13 Tevita Pangai jnr

Interchange: 14 Payne Haas, 15 Joe Ofahengaue, 16 Kodi Nikorima, 17 Korbin Sims

Reserves: 18 Jonus Pearson, 19 Todd Murphy, 20 Sam Tagataese, 21 Patrick Mogo

Bulldogs: 1 Moses Mbye, 2 Brett Morris, 3 Josh Morris, 4 Will Hopoate, 5 Marcelo Montoya, 6 Jeremy Marshall-King, 7 Kieran Foran, 8 Aaron Woods, 9 Michael Lichaa, 10 David Klemmer, 11 Josh Jackson (c), 12 Raymond Faitala-Mariner, 13 Adam Elliott

Interchange: 14 Clay Priest, 15 Danny Fualalo, 16 Asipeli Fine, 17 Kerrod Holland

Reserves: 18 John Olive, 19 Rhyse Martin, 20 Renouf Toomaga, 21 Matthew Frawley

 

Newcastle Knights v South Sydney Rabbitohs, 6pm Friday at McDonald Jones Stadium

Knights: 1 Kalyn Ponga, 2 Ken Sio, 3 Sione Mata’utia, 4 Nathan Ross, 5 Shaun Kenny-Dowall, 6 Connor Watson, 7 Jack Cogger, 8 Herman Ese’ese, 9 Slade Griffin, 10 Daniel Saifiti, 11 Lachlan Fitzgibbon, 12 Aidan Guerra (c), 13 Mitchell Barnett

Interchange: 14 Jamie Buhrer (c), 15 Chris Heighington, 16 Luke Yates, 17 Jacob Saifiti

Reserves: 18 Cory Dennis, 19 Jacob Lillyman, 20 Danny Levi, 21 Josh King

Rabbitohs: 1 Alex Johnston, 2 Campbell Graham, 3 Greg Inglis (c), 4 Dane Gagai, 5 Robert Jennings, 6 Cody Walker, 7 Adam Reynolds, 8 Thomas Burgess, 9 Damien Cook, 10 George Burgess, 11 John Sutton, 12 Angus Crichton, 13 Cameron Murray

Interchange: 14 Adam Doueihi, 15 Mark Nicholls, 16 Jason Clark, 17 Tevita Tatola

Reserves: 18 Robbie Farah, 19 Hymel Hunt, 20 Braidon Burns, 21 Kyle Turner

 

Penrith Panthers v North Queensland Cowboys, 7.55pm Friday at Carrington Park, Bathurst

Panthers: 1 Dallin Watene-Zelezniak, 2 Christian Crichton, 3 Isaah Yeo, 4 Dean Whare, 5 Tyrone Phillips, 6 Tyrone Peachey, 7 James Maloney, 8 Trent Merrin, 9 Peter Wallace, 10 Reagan Campbell-Gillard, 11 Viliame Kikau, 12 Corey Harawira-Naera, 13 James Fisher-Harris

Interchange: 14 Sione Katoa, 15 Jack Hetherington, 16 Moses Leota, 17 James Tamou

Reserves: 18 Wayde Egan, 19 Nick Lui-Toso, 20 Tom Eisenhuth, 21 Kaide Ellis

Cowboys: 1 Lachlan Coote, 2 Kyle Feldt, 3 Justin O’Neill, 4 Ben Hampton, 5 Antonio Winterstein, 6 Michael Morgan, 7 Johnathan Thurston (c), 8 Matthew Scott (c), 9 Jake Granville, 10 Scott Bolton, 11 Gavin Cooper, 12 Coen Hess, 13 Jason Taumalolo

Interchange: 14 Te Maire Martin, 15 Shaun Fensom, 16 Corey Jensen, 17 Ethan Lowe

Reserves: 18 Francis Molo, 19 Jake Clifford, 20 Javid Bowen, 21 Sam Hoare

 

Canberra Raiders v Gold Coast Titans, 3pm Saturday at GIO Stadium

Raiders: 1 Jack Wighton, 2 Nick Cotric, 3 Jarrod Croker (c), 4 Joseph Leilua, 5 Jordan Rapana, 6 Blake Austin, 7 Aidan Sezer, 8 Iosia Soliola, 9 Siliva Havili, 10 Junior Paulo, 11 Joseph Tapine, 12 Elliott Whitehead, 13 Josh Papalii

Interchange: 14 Ata Hingano, 15 Shannon Boyd, 16 Luke Bateman, 17 Dunamis Lui

Reserves: 18 Liam Knight, 19 Michael Oldfield, 20 Brad Abbey, 21 Jack Murchie

Titans: 1 Michael Gordon, 2 Anthony Don, 3 Brendan Elliot, 4 Konrad Hurrell, 5 Phillip Sami, 6 Bryce Cartwright, 7 Ashley Taylor, 8 Jarrod Wallace, 9 Mitch Rein, 10 Ryan James (c), 11 Kevin Proctor, 12 Will Matthews, 13 Jai Arrow

Interchange: 14 Max King, 15 Jack Stockwell, 16 Keegan Hipgrave, 17 Ryan Simpkins

Reserves: 18 Leilani Latu, 19 Moeaki Fotuaika, 20 Brenko Lee, 21 Kane Elgey

 

New Zealand Warriors v Wests Tigers, 5.30pm Saturday at Mt Smart Stadium

Warriors: 1 Roger Tuivasa-Sheck (c), 2 David Fusitu’a, 3 Peta Hiku, 4 Solomone Kata, 5 Ken Maumalo, 6 Blake Green, 7 Shaun Johnson, 8 Bunty Afoa, 9 Issac Luke, 10 Agnatius Paasi, 11 Simon Mannering, 12 Tohu Harris, 13 Adam Blair

Interchange: 14 Karl Lawton, 15 Sam Lisone, 16 Isaiah Papalii, 17 James Gavet

Reserves: 18 Anthony Gelling, 20 Mason Lino, 21 Albert Vete, 22 Sam Cook

Wests Tigers: 1 Corey Thompson, 2 David Nofoaluma, 3 Esan Marsters, 4 Kevin Naiqama, 5 Mahe Fonua, 6 Benji Marshall (c), 7 Luke Brooks, 8 Matthew Eisenhuth, 9 Pita Godinet, 10 Ben Matulino, 11 Chris Lawrence, 12 Robbie Rochow, 13 Elijah Taylor

Interchange: 14 Alex Twal, 15 Josh Aloiai, 16 Michael Chee-Kam, 17 Sauaso Sue

Reserves: 18 Tim Grant, 19 Matt McIlwrick, 20 Malakai Watene-Zelezniak, 21 Tyson Gamble

 

Cronulla-Sutherland Sharks v Parramatta Eels, 7.35pm Saturday at Southern Cross Group Stadium

Sharks: 1 Valentine Holmes, 2 Sosaia Feki, 3 Jesse Ramien, 4 Ricky Leutele, 5 Edrick Lee, 6 Matt Moylan, 7 Chad Townsend, 8 Andrew Fifita, 9 Jayden Brailey, 10 Matt Prior, 11 Kurt Capewell, 12 Wade Graham (c), 13 Joseph Paulo

Interchange: 14 Jayson Bukuya, 15 James Segeyaro, 16 Avagalu Seumanufagai, 17 Scott Sorensen

Reserves: 18 Kurt Dillion, 19 Jack Williams, 20 Trent Hodkinson, 21 Braden Uele

Eels: 1 Clint Gutherson (c), 2 Bevan French, 3 Michael Jennings, 4 Brad Takairangi, 5 George Jennings, 6 Corey Norman, 7 Mitchell Moses, 8 Daniel Alvaro, 9 Kaysa Pritchard, 10 Suaia Matagi, 11 Manu Ma’u, 12 Tepai Moeroa, 13 Peni Terepo

Interchange: 14 Will Smith, 15 Kenny Edwards, 16 David Gower, 17 Tim Mannah (c)

Reserves: 18 Cameron King, 19 Beau Scott, 20 Josh Hoffman, 21 Marata Niukore

 

St George Illawarra Dragons v Melbourne Storm, 2pm Sunday at Jubilee Oval

Dragons: 1 Matthew Dufty, 2 Nene Macdonald, 3 Euan Aitken, 4 Tim Lafai, 5 Jason Nightingale, 6 Gareth Widdop (c), 7 Ben Hunt, 8 James Graham, 9 Cameron McInnes, 10 Paul Vaughan, 11 Tyson Frizell, 12 Tariq Sims, 13 Jack De Belin

Interchange: 14 Jeremy Latimore, 15 Kurt Mann, 16 Leeson Ah Mau, 17 Reece Robson

Reserves: 18 Jacob Host, 19 Zachary Lomax, 20 Mitchell Allgood, 21 Hame Sele

Storm: 1 Billy Slater, 2 Suliasi Vunivalu, 3 Will Chambers, 4 Curtis Scott, 5 Josh Addo-Carr, 6 Cameron Munster, 7 Ryley Jacks, 8 Christian Welch, 9 Cameron Smith (c), 10 Nelson Asofa-Solomona, 11 Felise Kaufusi, 12 Ryan Hoffman, 13 Dale Finucane

Interchange: 14 Brandon Smith, 15 Kenny Bromwich, 16 Joe Stimson, 17 Sam Kasiano

Reserves: 18 Young Tonumaipea, 19 Patrick Kaufusi, 20 Tui Kamikamica, 21 Brodie Croft

 

Sydney Roosters v Manly Sea Eagles, 4pm Sunday at Allianz Stadium

Roosters: 1 James Tedesco, 2 Joseph Manu, 3 Latrell Mitchell, 4 Mitchell Aubusson, 5 Blake Ferguson, 6 Luke Keary, 7 Cooper Cronk, 8 Zane Tetevano, 9 Jake Friend (c), 10 Dylan Napa, 11 Boyd Cordner (c), 12 Ryan Matterson, 13 Isaac Liu

Interchange: 14 Jared Waerea-Hargreaves, 15 Siosiua Taukeiaho, 16 Nat Butcher, 17 Victor Radley

Reserves: 18 Sitili Tupouniua, 19 Kurt Baptiste, 20 Reece Robinson, 21 Frank-Paul Nuuausala

Sea Eagles: 1 Tom Trbojevic, 2 Matthew Wright, 3 Moses Suli, 4 Brian Kelly, 5 Akuila Uate, 6 Dylan Walker, 7 Daly Cherry-Evans (c), 8 Addin Fonua-Blake, 9 Apisai Koroisau, 10 Martin Taupau, 11 Joel Thompson, 12 Shaun Lane, 13 Jake Trbojevic

Interchange: 14 Lewis Brown, 15 Frank Winterstein, 16 Lloyd Perrett, 17 Taniela Paseka

Reserves: 18 Tom Wright, 19 Jackson Hastings, 20 Tevita Funa, 21 Toafofoa Sipley

Facebook Comments


Categories: News, NRL NEWS

Tags: , ,

Leave a Reply

%d bloggers like this: